Megelőzés és körültekintés: teendők befagyott ajtózár esetén
Ezekben az esetekben is elmondható, hogy a problémát jobb megelőzni, mint utólag orvosolni. Karosszéria-műhelyünkben évtizedek óta tapasztaljuk, hogy sok autótulajdonos akkor kezd kapkodni, amikor már megtörtént a baj. Éppen emiatt összeszedtük a legfontosabb teendőket. Ha erre a néhány dologra figyelünk, elkerülhető a karosszéria károsodására.
Megelőzés
Néhány fontos teendő, ami a téli felkészítés részét kellett, hogy képezze, de még most sem túl késő pótolni a dolgot! Az ajtókat és a zárakat ugyanis meg tudjuk védeni a fagy okozta balesetektől.
- WD40, jégoldó spray vagy műszerolaj használatával olajozzuk meg a zárakat! Fújjuk be a zárba, de a határolókat és a zsanérokat se felejtsük ki!
- A kulcsot is enyhén olajozzuk meg, és néhányszor forgassuk meg a zárban! Ezek a szerek olajat tartalmaznak, mely fagyáspontja alacsonyabb, mint a vízé, így bizonyos szintig védelmet adnak a kényesebb helyeken.
- A gumitömítéseket, kédereket is kezelni kell: kenjük be őket glicerinnel vagy szilikonpasztával, esetleg fújjuk be szilikon-spray-vel!
- Az autó mosása (főleg alsómosás után) álljunk be száraz helyre, hogy teljesen ki tudjanak száradni az üreges részek!
Befagyott ajtózár: csak óvatosan!
Ha alaposan felkészítettük a gépkocsit a télre, valószínűleg nem lesznek ilyen gondjaink. Ha azonban (bármilyen okból) mégis meg kell küzdenünk a fagyással, így tegyük!
- Mindig legyen kéznél jégoldó! Ne a kesztyűtartóban vagy az utastérben, hanem hozzáférhető helyen tároljuk!
- A jégoldót fújjuk be – akár többször is – a zárba, és utána próbáljuk óvatosan kinyitni!
- A kulcs felmelegítése is jó megoldás lehet, ha nincs jégoldónk. Gyufával vagy öngyújtóval lassan melegítsük fel a fém részét! Óvatosan helyezzük a zárba, és várjunk egy kicsit, amíg a kulcs átadja a meleget a zárnak, majd ismételjük meg a műveletet. A legtöbb esetben így a zárat ki tudjuk olvasztani.
- Soha ne erőltessük a kulcsot a zárba, mert könnyen beletörhet!
Nagyobb feladat: befagyott ajtó
A hajnalban befagyott ajtó kellemetlen meglepetés lehet. Ami nagyon fontos, hogy ne kezdjük ilyenkor rángatni vagy feszegetni, hanem vessünk be pár trükköt!
- Először óvatosan érdemes a keretet körbeütögetnia tenyerünkkel.
- Fújjuk körbe a széleket jégoldóval!
- Ha még mindig nem nyílik, langyos levegővel érdemes fújni.
- Ha ez sem hozta meg a kívánt eredményt, önthetünk rá meleg (de ne túl forró!) vizet. Vigyázzunk, hogy ne kerüljön a szélvédőre, mert megrepedhet az üveg, és azon már csak a karosszéria műhelyben tudunk segíteni.
- Ha a meleg vizet választottuk, nyitás után töröljük szárazra, vagy vigyük meleg helyre az autót, különben legközelebb csöbörből vödörbe kerülhetünk!
- Központi záras nyitás után mindegyik ajtót próbálgassuk végig, ne csak a bal első ajtónak essünk neki! Ha a szerencsétlenségben szerencse történik, és valamelyik ajtó nem fagyott be, akkor másszunk be az utastérbe! Indítsuk be a motort és a fűtést, így előbb-utóbb az egész autó fel fog melegedni, és az ajtók, illetve a zárak is kiolvadnak!
Előzze meg a bajokat, és vigyázzon a karosszériára télen is!